تفاوت مودم ADSL و VDSL در چیست ؟

تفاوت مودم ADSL و VDSL

تفاوت مودم ADSL و VDSL در چیست ؟

تفاوت مودم ADSL و VDSL در چیست ؟ما در این مقاله به صورت کامل تفاوت بین این دو فناوری را با هم برسی خواهیم کرد،در ابتدا با شما در مورد دی اس ال صحبت خواهیم کرد. DSL (Digital Subscriber Line) ترکیبی از فناوری های انتقال است که از خطوط تلفن مسی به عنوان رسانه انتقال استفاده می کند. این شامل HDSL، SDSL، VDSL، ADSL، و RADSL است که معمولا به عنوان xDSL شناخته می شود. تفاوت در سرعت و فاصله انتقال سیگنال و همچنین تفاوت تقارن بین نرخ uplink و نرخ downlink نهفته است.

لینک های مرتبط : قیمت مودم و روتر شبکه

DSL متقارن چیست ؟

HDSL و SDSL از انتقال متقارن T1/E1 (1.544 Mbit/s/2.048 Mbit/s) پشتیبانی می کنند. فاصله انتقال موثر HDSL 3 تا 4 کیلومتر است و به 2 تا 4 جفت خط تلفن مسی جفت تابیده نیاز دارد. حداکثر فاصله انتقال موثر SDSL 3 کیلومتر است و تنها به یک جفت کابل مسی نیاز است. در مقابل، DSL متقارن برای برنامه های کاربردی اتصال نقطه به نقطه سازمانی مانند انتقال فایل و کنفرانس ویدیویی، ارسال و دریافت تقریباً همان مقدار داده مناسب است. بازار DSL متقارن بسیار کوچکتر از DSL نامتقارن است.

DSL نامتقارن چیست ؟

VDSL، ADSL و RADSL انتقال نامتقارن هستند.

VDSL یکی از سریع ترین تکنولوژی های xDSL است. در یک جفت خط تلفن با جفت پیچ خورده مسی، سرعت انتقال داده از 13 مگابیت بر ثانیه تا 52 مگابیت بر ثانیه و نرخ انتقال داده از 1.5 مگابیت بر ثانیه تا 2.3 مگابیت بر ثانیه متغیر است. با این حال، فاصله انتقال فناوری VDSL در چند صد متر است. VDSL می تواند یک جایگزین مقرون به صرفه برای فیبر در خانه باشد. در حال حاضر، راه حل VoD در شنژن از این فناوری دسترسی استفاده می کند.

لینک های مرتبط : دوربین مداربسته سیم کارت خور بدون نیاز به مودم

روی یک جفت کابل مسی، ADSL از نرخ انتقال بالادستی 640 کیلوبیت بر ثانیه تا 1 مگابیت بر ثانیه و نرخ انتقال پایین دست 1 مگابیت بر ثانیه تا 8 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند. فاصله انتقال موثر در 3-5 کیلومتر است. محدوده سرعت ارائه شده توسط RADSL اساساً همان محدوده ارائه شده توسط ADSL است.

با این حال، RADSL می تواند به صورت پویا سرعت دسترسی کاربر را بر اساس کیفیت و فاصله انتقال کابل های مسی جفت تابیده تنظیم کند. همین ویژگی‌های RADSL است که RADSL را به یک فناوری ایده‌آل برای وب‌گردی با سرعت بالا، ویدیوی درخواستی (IAV) و دسترسی به شبکه محلی از راه دور (LAN) تبدیل می‌کند، جایی که کاربران تمایل دارند اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به آپلود خود دانلود کنند. ارسال دستورالعمل).

تفاوت مودم ADSL و VDSL چیست؟

سرعت

اولین و مهمترین تفاوت مودم ADSL و VDSL اتصال اینترنتی سرعت آنهاست. VDSL سرعت بالاتری نسبت به اتصالات ADSL به کاربران ارائه می دهد. VDSL سرعت دانلود تا 70 مگابیت در ثانیه و سرعت دانلود تا 10 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد. از طرف دیگر ADSL حداکثر سرعت دانلود 24 مگابیت بر ثانیه را فراهم می کند و سرعت دانلود بسیار کمتر خواهد بود.

از طرف دیگر بالادستی و پایین دستی دیگر مشکلی ندارند و همه کاربران VDSL سرعت یکسانی خواهند داشت. البته نکته مهم در مورد VDSL این است که کیفیت کابل های مسی و فاصله کاربر تا لینک شبکه مستقیماً بر سرعت سرویس تأثیر می گذارد.

هزینه ها

یکی دیگر از تفاوت مودم ADSL و VDSL هزینه و نرخ آنها است. نرخ این دو سرویس تفاوت چندانی با هم ندارند، اما از آنجایی که VDSL جدیدتر است و ارائه دهندگان کمتری نسبت به ADSL دارد، ارائه اتصال VDSL گرانتر خواهد بود.

مقدمه

از آنجایی که VDSL یک فناوری جدید و پیشرفته است، دامنه آن نسبت به ADSL محدودتر است. حتی اگر ISP ها شبکه های VDSL خود را گسترش داده و در دسترس عموم قرار دهند، ممکن است هنوز در بسیاری از نقاط کشور به آنها دسترسی نداشته باشید. اگرچه ISP های ADSL طیف وسیع تری را پوشش می دهند.

همانطور که گفتیم این دو سرویس به فاصله کاربران از مرکز انتقال ارائه دهنده خدمات بستگی دارد. با افزایش فاصله بین کاربران، سیگنال های دریافتی ضعیف شده و در نتیجه سرعت اینترنت کاهش می یابد. در مقایسه با ADSL، سیگنال VDSL سریعتر کاهش می یابد.

به طور کلی عملکرد ADSL و VDSL یکسان است، اما با مقایسه ویژگی هایی که درباره تفاوت مودم ADSL و VDSL ذکر کردیم، می توان نتیجه گرفت که VDSL بهتر از ADSL است. در حال حاضر وزارت ارتباطات در تلاش است تا با استفاده از فناوری VDSL سرعت اینترنت را چهار برابر کند و در صورت تحقق این امر، به احتمال زیاد در آینده نزدیک شاهد تغییر کاربری از ADSL به VDSL خواهیم بود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: